امیرعلی عشقی

از شهر آنارام

ابتدای کسب و کار در انتهای هفته

مهر ۱۶, ۱۳۹۵, توسط امیرعلی, دسته برای استارتاپ ها

در این پست که به مناسبت نزدیک شدن به سومین رویداد استارتاپ ویکند نیشابور (۱۲ تا ۱۴ آبان) هست قصد دارم تا نکاتی رو در خصوص یک شروع خوب برای راه اندازی یک کسب کار با الگو رویداد استارتاپ ویکند برای شما بیان کنم.

photo_2016-10-04_08-29-07

استارتاپ ویکند یک رویداد ۵۴ ساعته است که در سه روز پایانی هفته برگزار میشه و در این مدت هیچ! میتونه تبدیل به یک کسب و کار خوب بشه.

 

 

اولین قدم : انتخاب یک ایده خوب

پیدا کردن یک ایده خوب راه و روش های مختلفی داره و هرکسی میتونه به طریق مخصوص به خودش یک ایده خوب پیدا کنه. من هم چند روش مخصوص به خودم رو دارم که از اونها برای خلق استارتاپ ها استفاده میکنم و میخوام با شما درمیون بگذارم

۱- بهانه ها و دغدغه های روزمره خودتون یا خانواده یا اشخاص خاصی رو یادداشت کنید.

این لیست باید شامل تمام دغدغه ها و بهانه کم اهمیت و پر اهمیت باشه چون ممکنه یک ایده خیلی خوب توی یک دغدغه کم اهمیت نهفته باشه. مثلا من این لیست رو برای یک روز خانواده ام تهیه کردم که شامل موارد زیر بود

حالا میتونید راه حل های برطرف شدن هر دغدغه رو جلو بنویسید. این راه حل های چارچوب خاصی نداره و نباید فک کنید که این راه حل احمقانه اس یا نشدنیه و برای هر دغدغه میتونید چندین راه حل بدید.

مثلا برای دغدغه داداشم که دغدغه نان داشت میتونیم این راه حل ها رو بدیم :

همونطور که دیدید برای یک دغدغه ساده چندین ایده داده شد که میشه از توی اونها یک ایده خوب برای راه اندازی کسب و کار پیدا کرد.

۲- یک ضرب المثل ژاپنی میگه که هر مخترعی فقط ۶۰ درصد از چیزی رو که توی ذهنش بود تونسته به واقعیت تبدیل کنه.

خوب با این فرضیه شما بیاید برای اون ۴۰ درصد باقی مونده ایده پردازی کنید و راه حل پیدا کنید.

برای درک بهتر این موضوع یک داستان کوتاه در مورد چرخ های حمل غذا در هواپیما (ترالی غذا ) بهتون میگم که بهتر این روش رو درک کنید. در زمان هایی که ارائه خدمات داخل کابین هواپیماهای مسافر بر جز خصوصیت های رقابتی شرکت های هواپیمایی شد چرخ های حمل غذا توسط یک شخصی ایده پردازی و ساخته شد

lg_920d0_%d8%aa%d8%b1%d9%88%d9%84%db%8c_%d9%88_%da%86%d8%b1%d8%ae_%d8%ad%d9%85%d9%84_%d8%ba

این ترالی ها در کنار خوبی ها , مشکلاتی رو هم داشتند ( اون ۴۰ درصدی که عملی نشده ) و مهمترین مشکل اونها این بوده که عرض ترالی برابر عرض راهروهای هواپیما بودند و در زمان عبور ترالی ها دیگر کسی نمیتوانست عبور کند این امر در بسیاری از موارد موجبات نارضایتی مسافران میشد. بر همین اساس یک مخترع شروع به تمرکز بر روی این ترالی ها کرد و توانست نقص این ترالی ها رو با طراحی خلاقانه خود بر طرف کند.

flying-trolley

چرخ های این ترالی های جدید حذف شدند و تبدیل به یک ریل در بالا ترالی ها شدند که به سقف هواپیما متصل بودند و زمانی که نیاز به عبور شخصی از مسیر ترالی بود این ترالی که به راحتی به سمت بالا هدایت میشدند و شخص میتوانست بدون زحمت از زیر ترالی رد شود.

این داستان بیان میکنه چطوری میشه از دل یک وسیله یک اختراع و ایده خوب خلق کرد. شما هم میتوانید با نگاه به اطراف خود در وسایل و کسب و کارهای مختلف تامل کنید و راه حل های تازه ای برای مشکلات و نواقص آنها بیان کنید

۳- مردم تمایل به راحت طلبی و تنبل تر شدن دارند.

اگه به اطراف خود نگاه کنید میبیند که بسیاری از کسب و کار های برای این خلق شد تا کار دیگران را انجام دهند و به عبارتی از تنبلی مردم کسب درآمد میکنند.

ماشین لباسشویی , ماشین ظرف شویی , جارو برقی و … مثلایی از اختراعاتی است که برای تنبل تر کردم مردم خلق شده اند.

خشکشویی , آژانس تاکسی , رستوران و … مثلایی از خدماتی است که اکثر مردم حاضراند پول دهند اما خودشان انجام ندهند.

شما هم میتونید از این پتانسیل استفاده کنید و کسب و کار خلاقانه ی خودتون رو خلق کنید.

دوست عزیزم مهدی علیپور در وبلاگش مطلب مفیدی رو در مورد انتخاب ایده های ناب برای استارتاپ ها نوشته که میتونید مطالعه کنید.

 

 

دومین قدم : انتخاب یک تیم خوب

پیدا کردن یک تیم خوب مهمتر از پیدا کرده یک ایده خوبه چرا که یک تیم خوب هر ایده ای رو میتونه به نتیجه برسونه اما تیم نامناسب میتونه بهترین ایده ها رو هم به شکست برسونه.

یکی از چالش های مهم اینه که چگونه یک یا چند شریک مناسب پیدا کنیم. شاید در ابتدا نظر شما به سمت آدم های با تجربه و بزرگ جلب شود اما اینو هم باید در نظر داشته باشید که داشته های استارتاپ شما در حال حاضر غیر از یک ایده اولیه , چیزی دیگری نیست. پس خیلی  راحت نمیتونید افراد صاحب تجربه و مشغول در تجارت رو جذب کنید. بهترین شیوه اینه که در گروه ها و اجتماعاتی که دور و برتون دارید افراد با استعداد و مرتبط با کارتون رو شناسایی کنید و در مورد ایده و استارتاپی که میخواهید راه اندازی کنید با اونها صحبت کنید و همچنین اونها رو در منافع مادی پروژه سهیم کنید. لازم نیست در ابتدای کار به کسی حقوق بدهید و بهتره که در ازای سهیم شدن در پروژه اونها رو به عضویت در تیمتون در بیارید.

در انتخاب افراد نکات زیر را در نظر داشته باشید :

از جذب افراد بیش از حد نیاز جلوگیری کنید

داشتن تیم بزرگتر نیازمند قدرت مدیریت بیشتری است. بهتر از است در ابتدای امر مهمترین فعالیت های مورد نیاز استارتاپتان را لیست کرده و هر شخص حداقل دو مسئولیت و فعالیت را پیگیری و عهده دار شود. این امر به مرور زمان و با رشد پروژه میتواند تغییر کند و مسئولیت ها جزئیتر و تعداد افراد بیشتر شود.

صاحب ایده همه اعضای تیم هستند و کسی مالک آن نیست جز همه تیم!

شاید استارتاپ شما در ابتدا درآمدی نداشته باشد اما بهتر است سهم هر فرد در منافع مالی پروژه مشخص باشد.بهتر است همه اعضا سهم برابر در منافع مالی تیم داشته باشند مگر در شرایطی که میزان فعالیت فرد در پروژه بسیار ناچیز یا بسیار زیاد باشد.

 

 

سومین قدم : محل کار یا دفتر تیم

حال وقت آن است که به دنبال یک محل برای تجمع تیم و کار بر روی پروژه باشید. با توجه به پروژه شما ممکن است نیازمند آزمایشگاه , کارگاه یا یک دفتر اداری باشید به هر حال در ابتدا نیاز نیست جایی را اجاره کنید. در ابتدای کار شما نه سرمایه مالی زیاد و نه شناخت کافی از حجم و کار پروژه دارید , پس بهتر است تا حل موارد مذکور از پتانسیل های موجود استفاده کنید.

با تیم خود مشورت کنید و تمام فرصت های پیدا کردن یک دفتر کار را روی کاغذ بیاورید. این فرصت ها میتواند شامل گاراژ یا انباری خانه , اتاق های اضافه یک شرکت , اتاق های تعبیه شده در شتاب دهنده ها یا مراکز رشد یا بسیاری از فرصت های دیگر باشد.

شما اگر نیاز به دستگاه صنعتی یا آزمایشگاه دارید میتوانید از زمان های خالی یا بیکاری کارگاه های صنعتی یا آزمایشگاه های دانشگاه ها بدین منظور استفاده کنید.

پارک های علم و فناوری , مراکز رشد دانشگاه اتاق هایی را بدین منظور مهیا کرده اند و در اکثر موارد حاضرند به مدت ۶ ماه به صورت رایگان در اختیار شما قرار دهند.

rozhd2451

 تصویر مربوط به دفاتر کاری ۹ متری مخصوص استارتاپ ها در مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد نیشابور

چهارمین قدم : پختن ایده و تهیه MVP

وقت آن شده تا ایده خود را به همراه اعضای تیم به چالش بکشید و نقاط پنهان و مبهم آن را مشخص کنید. این کار ممکن است ایده شما را حتی به صورت کامل تغییر دهد و به ایده جدید تبدیل کند. اما باید بدانید که تیم باید بر سر یک پروژه مشخص و شفاف به نتیجه برسد. به چالش کشید ایده باید شامل تمام موارد آن باشد

ایده را تا تبدیل شدن به یک فاز اولیه شکل دهید. فاز اولیه ایده ( یا MVP ) مانند تنه یک درخت بدون شاخ و برگ است و باید در سریعترین و ساده ترین زمان ممکن که بشود به عنوان یک محصول اولیه در اختیار مشتری گذاشت تهیه شود. این امر چند مزیت دارد

اول آنکه در رسیدن تیم به یک محصول اولیه روحیه تیم و انرژی تیم افزایش پیدا می کند.

دوم آنکه میتوایند با فروش فاز اول به مشتریان کسب درآمد اولیه کنید

سوم آنکه وقتی محصول در اختیار مشتری قرار گیرد میتوانید بازخورد ها و نظرات مشتری را تغییرات آینده پروژه دخیل کنید.

برای به چالش کشیدن ایده بهترین ابزار استفاده از بوم کسب و کار است که در اینجا میتوانید به صورت مختصر با آن آشنا شوید.

%d8%a8%d9%88%d9%85-%d9%85%d8%af%d9%84-%da%a9%d8%b3%d8%a8-%d9%88-%da%a9%d8%a7%d8%b1

 

 

پنجمین قدم : ماهیت حقوقی به خود بگیرید

ثبت شرکت اولین قدم برای تبدیل شدن به یک شخصیت حقوقی است. کسب و کار شما برای انجام بسیاری از امور نیازمند داشتن یک حقوقی است. بسیاری از ارگان ها و سازمان های دولتی و غیر دولتی فقط با شخصیت های حقوقی وارد قرارداد میشوند. همچنین شما برای شرکت در مناقصات و مزایده های دولتی نیازمند شخصیت حقوقی هستید. از طرفی داشتن یک نام تجاری و آرم به شما در شناخته شدن در بازار کمک میکند.

 

 

ششمین قدم : تهیه یک برنامه تجاری یا BP

طرح تجاری در واقع یک سند مکتوب است که سیر تا پیاز کاری که میخواهید انجام دهید را در آن باید بنویسید. در این برنامه شما به سئوالات مهمی پاسخ میدهید که در ذیل برخی از مهمترین آنها را می بینید:

 

 

این پست در حال تکمیل است . . .

 

 

عکس مربوط به دومین رویداد استارتاپ ویکند نیشابور

photo_2015-11-20_21-08-28

۷ دیدگاه

خب، شما چی فکر می‌کنید؟